AZ VAGY, AMIT ÉS AHOGYAN ESZEL!
Mindannyian hallottuk már a híres kifejezést, miszerint „azok vagyunk, amit eszünk”. Amit elfogyasztunk, meghatározza szervezetünk állapotát, befolyásolja az emésztést, az immunitást és az általános közérzetet. Ugyanakkor az is fontos, hogyan táplálkozunk. Ezt is tartsd szem előtt, amikor legközelebb étkezel.
RÁGJ MEGFELELŐEN
Az édesanyák gyakran figyelmeztetik gyermekeiket, hogy alaposan rágják meg az ételt. És mint a legtöbbször, most is igazuk van! Ha nyelés előtt alaposan megrágjuk az ételt, a rágás során képződő nyálban olyan emésztő enzimek szabadulnak fel, amelyek apró molekulákká alakítják az ételt, ezáltal lehetővé teszik a szervezet számára a tápanyagok hatékonyabb felszívódását. Az alapos rágás stimulálja a nyáltermelő polipeptideket és segít a károsodott vagy nem megfelelően működő bélrendszer regenerálódásában.
NE EGYÉL TÚL SOKAT
A túlzott ételfogyasztás megterheli az emésztőrendszert. Ez annak köszönhető, hogy ha túl sokat eszünk, a szervezet nem képes elegendő, az összes étel emésztéséhez szükséges enzim termelésére. Az emésztetlen étel felhalmozódik a bélben, nem szívódik fel megfelelően, amely a hasban tapasztalható fájdalmat és kényelmetlenséget okozhat. Ennek elkerülése érdekében, próbáld meg abbahagyni az evést, amint a telítettség érzését tapasztalod.
CUKOR, CSAK KORLÁTOZOTTAN
Legtöbbünkkel ellentétben, bélrendszerünk nem rajong a cukorért, mivel az lelassítja működését. A felesleges cukor emésztési problémákhoz vezethet egy olyan enzim hatására, amely elpusztítja a megfelelő emésztésért felelős jó baktériumokat. Ez puffadáshoz, gyomorfájdalomhoz és nem kívánt súlygyarapodáshoz vezethet.
EGYÉL ROSTOKAT
A rost olyan tápanyag, amelyet nem emészt meg a szervezetünk, ugyanakkor hozzájárul az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. A rostoknak köszönhetően az étel könnyebben kering a bélben, segít a felesleges és vélhetően káros anyagok eltávolításában az emésztés során. Az emésztés szabályozása mellett a rostok a telítettség érzését keltik az étel elfogyasztása után. A javasolt napi rostbevitel: 25-35 gramm.
ÉTREND-KIEGÉSZÍTÉS
Nem egyszerű kizárólag táplálkozással biztosítani az esszenciális tápanyagok napi adagját a szervezet számára a tápanyaghiány elkerülése, az egészség megtartása és az energia fokozása érdekében. Az étrend-kiegészítők az egészséges táplálkozás ideális kiegészítői, mivel mikro- és makrotápanyagokkal – vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal, fehérjékkel és rostokkal látják el a szervezetet. Az étrend-kiegészítők rutinszerű szedése egészséges egyensúlyt teremt az életünkben.
ZÖLDBEN EGÉSZSÉGESEBBEN
Brokkoli, kelbimbó, zöld zöldségek – mind csodálatosan támogatják és erősítik az immunrendszer egészségét a bennük található kémiai anyagoknak köszönhetően. Ezt a gyomorban található fehérvérsejtek megfelelő működésének biztosításával érik el.
FEDEZD FEL A GYÖMBÉRT
A gyömbér fokozza a vérkeringést és a sejtek oxigén-ellátását, jótékony hatása van az immunrendszerre. A gyömbér csökkenti a hányinger-érzetet, a puffadást és az emésztőrendszer nem megfelelő működésével kapcsolatba hozható betegségek kialakulását.
MOZGÁSRA FEL!
Az egész napi ülés nyomást gyakorol az emésztőrendszerre, lelassítja annak működését. A rendszeres mozgás hiánya gyengíti a hasizmokat, amelynek káros hatásai lehetnek. Ha ülő munkát végzel, gyakran állj fel, és amikor teheted, mozgasd át végtagjaidat. Az egyenes tartás ülés közben szintén javítja az emésztést.
IGYÁL VIZET
A beleknek vízre van szükségük az emésztéshez. A vastagbél felszívja a vizet az ételekből és a test többi részébe továbbítja. A dehidratáció emésztési problémákhoz, mint például székrekedéshez és más súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Ezért fontos legalább két liter szénsavmentes víz fogyasztása naponta az optimális egészségi állapot eléréséhez.
Hasznosnak találtad?
Üdvözlettel: Ildi